Dziś jest poniedziałek, 26.07.2021r. Do końca wakacji pozostało dni
Madziu, Marcinie, Mateuszu - jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach

    Motyw Kopciuszka XXI wieku

kategoria Aktualnosci   2018-03-01

   

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w szkole podjęte zostały  ciekawe inicjatywy. Był konkurs pastyczny, spotkanie z Paniami Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, rozmowy tematyczne podczas godzin wychowawczych.

Ostatnią inicjatywą było pouczające przedstawienie, które przygotowali uczniowie klasy 4b pod opieką Wychowawczyni Pani Haliny Bieleń,

 która była pomysłodawczynią i organizatorką całego pakietu inicjatyw.

Wspaniali aktorzy pokazali nam problem uzależnienia dzieci od komputerów, telefonów komórkowych i Internetu.

Scenariusz zaczerpnięty z życia. W rodzinie są 3 siostry - dwie zafascynowane Internetem i wszystkim co w nim znajdują poruszając się tylko po portalach społecznościowych i mało ambitnych stronach obfitujących w plotki, skandale i tanie zakupy. 

Jest też trzecia - rozsądna, też korzystająca z Internetu, ale używająca go do wyszukiwania pożytecznych informacji i do nauki. 

No i jest mama, a jej kontrola rodzicielska ogranicza się do pytań:”No, to ile potrzebujecie pieniędzy? OK.”

 Oczywiście dwie spryciary wykorzystują takie podejście mamy bezlitośnie. Trzecia rozsądna jest uczciwa i nie naciąga mamy na zbyteczne koszty, ale pupilkami są, niestety, te dwie pierwsze leniwe, i co tu dużo mówić, prymitywne siostry. Kpią z trzeciej, nie chcą się z nią pokazywać publicznie, bo im w głowie tylko ciuchy, imprezy i bezustanne wrzucanie zdjęć do sieci.

 Taki motyw Kopciuszka w XXI wieku.

 

Sytuacja odwraca się podczas przyjęcia urodzinowego kolegi z klasy, na które przychodzi mnóstwo młodych ludzi, bo dowiedzieli się imprezie z Faceboka.

 Nikt z nich nie pomyślał nawet, że wypada przynieść prezent, złożyć życzenia. Siedzą obok siebie na przyjęciu, ale każdy jest sam ze sobą i swoim telefonem  - nie prowadzą rozmów, serfują po Internecie, robią sobie i innym zdjęcia, wrzucają fotki do sieci nie licząc się z tym, że ktoś może nie życzyć sobie, żeby jego zdjęcie upubliczniać... 

Niestety, typowa impreza nastolatków.

Jedyną osobą, która potrafi zachować się jest ta trzecia siostra, która przynosi prezent - własnoręcznie zrobioną ramkę na zdjęcia, którą wykonała na podstawie opisu ze strony internetowej z ciekawymi pomysłami na prezent. 

Zaimponowała chłopcu, gdyż jako jedyna z całej grupy złożyła mu życzenia urodzinowe. Chłopiec zaczyna z nią rozmawiać, interesować się nią, a nie wystrojonymi, ale mało wartościowymi dziewczynami. 

Po chwilowej konsternacji do młodych  ludzi dociera bezsensowność ich postawy podczas imprezy -  zawstydzeni składają chłopcu życzenia, odkładają telefony komórkowe, zaczynają ze sobą rozmawiać i wspólnie bawić się.

Ta pouczająca scenka, jakże żywo zaczerpnięta z życia, pokazuje zmorę bezkrytycznego korzystania z Internetu wszędzie, o każdej porze, w każdej sytuacji, bez względu na to, czy wypada, czy nie wypada. 

Dzwoniące telefony podczas przedstawień teatralnych, seansów kinowych, ważnych imprez i uroczystości, czy mszy kościelnych, to dowód na to, że przez nieodpartą chęć bycia wciąż "podłączonym do sieci" niektórzy ludzie zatracają instynkt wyczucia sytuacji, zapominają o elementarnych zasadach dobrego wychowania. 

Smutne, ale prawdziwe. 

Dzieci i młodzież podczas odrabiania zadania domowego, często siedzą nad książkami, a pod otwartym zeszytem ... mają schowany telefon. Sygnał wiadomości dekoncentruje, rozprasza i … po nauce.

Internet to kopalnia wiedzy, ale i pseudowiedzy, to bank pożytecznych informacji, ale i ogłupiających „śmieci”. 

Dlatego warto ciągle  zwracać uwagę dzieci i młodzieży na problem rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych i komputerów.

 W dzisiejszych czasach nie sposób nie korzystać z technologii informacyjnych, jednak trzeba uczyć wybiórczego poruszania się w labiryncie Internetu, portali, stron www. 

Brak krytycyzmu i umiarkowania w tej kwestii, to prosta droga do problemów rówieśniczych, konfliktów z prawem, a coraz częściej i do uzależnienia od Internetu.