Dziś jest sobota, 31.07.2021r. Do końca wakacji pozostało dni
Madziu, Marcinie, Mateuszu - jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach

    Skarby mórz i oceanów w naszej szkole

kategoria Aktualnosci   2017-03-06

   

Do naszej szkoły przyjechali goście z wystawą „Skarby mórz i oceanów”.

Mogliśmy uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z Panem Stanisławem Jachurą i Jego Córką, pasjonatami z edukacyjnym zacięciem.

 Przywieźli do nas imponującą kolekcję liczącą ponad 500 okazów fauny oraz flory mórz i oceanów zbieranych od około 30 lat w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Bałtyckiego.

W bogatym zbiorze można było zobaczyć m.in.: egzotyczną kolekcję ryb (np. ryby tygrysie z Afryki, najeżkę, papugorybę), jadowitego ślimaka, rozgwiazdy, rekinka psiego, rekina marmurkowego, szczęki rekina ludojada,  muszlę największego ślimaka na świecie - Syrnixa, kraba królewskiego, gąbki, langusty, jeżowce, koralowce, małże,

kolekcję naturalnych pereł i korali szlachetnych, bursztyny,  kolekcję muszli ozdobnych (murex, tryton olbrzymi, perłopławy, stożki, przyłbice, przegrzebki).

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały interesującej prelekcji, miały również możliwość bezpośredniego kontaktu z niektórymi eksponatami. Poznały wiele ciekawostek dotyczących podwodnego świata, miały też możliwość dotknięcia niektórych okazów. Dowiedziały się, jak wygląda najmniejszy rekin świata, jak ogromne mogą być muszle, jak powstają perły, że muszelki to najstarsze pieniądze na świecie, a bursztyn, to skarb występujący tylko w naszym Bałtyku.

Szczególne emocje wzbudziły autentyczne zębów ryby piły.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat flory i fauny mórz, a także oceanów. Wiadomości zdobyte podczas tej ciekawej lekcji zapewne na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników.